BUİKAD’dan Yeşilova Ziyareti

BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova ve Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova’yı ziyaret etti.

'Kadın güçlenirse Türkiye güçlenir' sloganıyla Bursalı iş kadınlarını pek çok platformda destekleyen BUİKAD’ın gündeminde özellikle kadın istihdamı vardı. Türkiye'de kadınların sadece otomotiv sektörü değil yaşamın büyük bir kısmında fırsat eşitliğine sahip olmadığını dile getiren BUİKAD Başkanı Av. Oya Eroğlu, "TÜİK verileri ülkemizde kadın istihdam oranının, erkeklerin yarısından daha az olduğunu ortaya koyuyor. Bugün otomotiv sektöründe yer alan kadınların ağırlıklı olarak pazarlama ve iletişim alanlarında faaliyet gösterdiğini, iş üretime geldiğinde ise bu konuda pek şans bulamadıklarını görüyoruz. Erkekler, ürünlerle ilgili daha teknik ve performans kriterlerini ön planda tutarken, bizler daha detaycıyız. Bizler bu gereksinimlerin yanında güvenlik, konfor ve tasarım ile ilgili konularda da farklılıklar yaratabiliyoruz. Dolayısıyla farklı bakış açılarının ve yaklaşımların bütünde tamamlayıcı olmasının sektöre çok büyük bir avantaj sağladığını düşünüyorum" dedi.

Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova günümüzde kadınların her sektörde kendilerine anlamlı bir yer edindiklerinden bahsederek ‘Şirketlerimizde kadın çalışma arkadaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Kendilerinin işe bakış açılarını, disiplinlerini ve sizin de bahsettiğiniz gibi muhteşem detaycılıklarını her zaman takdir ediyorum. Bugüne baktığımızda elbette sanayide erkek egemen bir süreç var ama yeni nesil öyle kuvvetli geliyor ki bu dengelerin hepsini değiştirecek’ dedi.

Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova, Yeşilova şirketlerinin tamamında kadının gücüne özellikle ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ‘Sanayide üretimin her aşamasında pek çok kadın arkadaşımızla omuz omuza çalışıyoruz. Üretimin bizzat içinde çalışmış biri olarak çok net söyleyebilirim ki kadınlar teknik ya da sosyal hangi açıdan bakarsanız bakın farklı bir özdisiplinle çalışıyor dolayısıyla yakın zamanda sayımızın çok daha yüksek seviyelere gelmesi bir tesadüf olmayacak’ diye konuştu.

Görüşmenin bitiminde BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu ve Üye İlişkileri Komisyonu, kurumsal üye olan Yeşilova Holding temsilcisi Yasemin Yeşilova’ya üyelik plaketi sundu.