Can Metal Adım Adım Endüstri 4.0’a Yürüyor

Yeşilova Holding’in alüminyumdaki uzmanlığını, Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon üretimi ile taçlandırdığı Can Metal, insana ve teknolojiye yaptığı yatırımlarıyla altın yılını yaşıyor. Can Metal, son teknolojinin kullanıldığı makine yatırımları ile sadece müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkartmakla kalmayıp üretim maliyetlerini de düşürüyor. Yapılan yatırımlarla Can Metal Türkiye’de değil dünyada da en iyi dökümhaneler arasında yer alıyor.

Fabrika Müdürü Ümit Semerci, bir yıl gibi kısa bir sürede kapalı alanlarını 3 katı büyüklüğe ulaştırdıklarını belirterek; 6 eksen robotların, otomatik yağlama ve otomatik maden yükleme sistemleri ile kapalı hücre mantığında çalışan tam otomasyonlu Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Preslerinin Can Metal’de hayata geçtiğini vurguladı. Semerci; "Bu sayede üretilen parçalar, robotlar ile makineden alınıyor, kameralar ile kritik yerleri kontrol ediliyor. Bu sayede yaptığımız yatırım bize hem iş gücü kaynağını daha sağlıklı kullanmada hem de hatayı minimuma indirme konusunda avantaj sağlıyor" dedi. 

ROBOTLARLA AKILLI ÜRETİM ALANI

Parçaların Kamera kontrolü sonrasında suda soğutulması ve trimleme operasyonlarının da robotlar ile yapıldığını belirten Semerci, “Üretim esnasında belirlenen üretim parametreleri dışında üretim yapıldığı takdirde, makineler birbiri ile haberleşmekte ve parça, robotlar ile hurda kasasına atılmaktadır. Uygun üretim parametreleri ile üretilen parçalar robot ile trimleme preslerine transfer edilmekte ve trimle operasyonu sonrasında parçalar parça alıcı ile trim presinden alınmaktadır. Üretilmiş olan parçalar yine insansız taşıma araçları ile ikincil operasyonun yapıldığı alana sevk edilmektedir” dedi.

İNSANA DEĞER BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ

Yüksek basınçlı üretim alanında da ciddi bir iyileştirmeye gittiklerini belirten Ümit Semerci, "Hem çevremize olan saygımız hem de çalışanlarımızı üretimin doğasındaki zararlardan koruyabilmek adına; enjeksiyon preslerinin üzerine kurulan elektrostatik filtreler ile makineden çıkan emisyonun %99,7'sini yakalayarak, hava kalitesini artırdık” dedi.