Can Metal’de Yeni Süreç Başlıyor

Covid - 19 salgınının ardından tüm dünyada atılan normalleşme adımları, iş hayatında da birtakım yenilikleri beraberinde getirdi. Yeşilova Holding bünyesinde yer alan ve yüksek basınçlı alüminyum döküm parça üretimi ile sektöre adını yazdıran Can Metal de yeni düzenin gerekliliklerini uygulayarak üretimine kaldığı yerden devam ediyor.

Türkiye’nin en modern ve teknolojik dökümhanelerinden biri olan Can Metal’in, virüs ile mücadelede tüm tedbirleri alarak yoluna devam ettiğini söyleyen Can Metal Fabrika Müdürü Ümit Semerci, bu önlemlerin yanı sıra Koronavirüs’ün iş yaşamındaki etkilerini de değerlendirdi. Semerci; tedarik zincirinden, pazar çeşitliliğine kadar dünyada değişen süreçleri anlattı.

“Türk Dökümhanelerine Talep Artacak”

Pandemi dolayısıyla tüm dünyada tedarik zincirinin değiştiğinin altını çizen Semerci, bu süreçte Türk dökümhanelerine talebin artacağını öngördüklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Firmalar bu süreçte tedarik zincirlerini geliştirmek zorunda olduklarını ve tek tedarikçiye bağlı kalmamaları gerektiğini fark ettiler. Birçok işletme, özellikle Çin, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde yaşanan salgın nedeniyle ürün tedarik edememeye veya tedarik süreçlerinde çok ciddi aksamalar yaşamaya başladı. Firmalar, Çin’e ne kadar bağımlı olduklarını fark ettiler, bu nedenle de risklerini dağıtmayı ve diğer ülkelerde alternatifler aramayı düşünmeye başladılar. Dünyadaki döküm üretiminde birinci sırada yer alan Çin’den malzeme tedariğinde sıkıntı yaşayan firmalar, kalitesi ve lojistik avantajları sebebi ile Türkiye’deki dökümhaneler ile irtibata geçmeye başladılar. Bu sürecinin sonunda bugüne kadar müşterilerine her zaman kaliteli hizmet sunmuş Türk dökümhanelerine talebin artacağı kesindir.”

“Riski Azaltmak İçin Sektör Çeşitliliğini Artırmak Şart”

Koronavirüs’ün her sektörde farklı etkiler ortaya koyduğunu belirten Semerci, Can Metal’in de bu etkiler doğrultusunda kendisine birtakım dersler çıkardığını söyledi. Pandemi süresince bazı ülkelerin ve özellikle sağlık sektörü gibi sektörlerin iş hacimlerinin arttığının altını çizen Semerci, sözlerine şöyle devam etti: “Corona sürecinden bazı ülkeler ve sektörler daha fazla etkilenirken bazıları iş hacimlerini arttırarak çalışmalarına devam ettiler. Sağlık sektörüne çalışan firmaların fazla mesai yaparak hiç durmadan çalıştığı bugünlerde turizm, otomotiv ve inşaat sektöründe çalışan firmaların durma noktasına geldikleri gözlemlendi. Bu sebeple şirketler, çalıştıkları sektörleri de çeşitlendirmelerinin ne kadar önemli olduğunu fark ettiler. Bu süreçte Can Metal olarak otomotiv sektörünün yanı sıra raylı sistemler ve otomotiv dışı sektörlerde de çalışmanın avantajlarını yaşadık. Bununla beraber riski daha da azaltabilmek için; sektör çeşitliliğini arttırmak, ihracat yapılan ülke sayısını ve aynı sektörlerdeki müşterilerin sayısını arttırmak için aksiyonlar aldık.”

“Dijital Dönüşümün Liderleri Daha Önemli Hale Gelecek”

Dijital dönüşüm noktasında çok iyi bir konumda olduklarını belirten Semerci, bunun getirilerinden biri olan uzaktan çalışma modelini uygularken de hiçbir sıkıntı çekmediklerinin altını çizdi. Bu modelin hayatın yeni normali olacağını söyleyen Semerci, özellikle şirketlerde dijital dönüşüm alanında çalışan ve buna liderlik eden kişilerin / birimlerin daha da önemli hale geleceğini öngördüklerini belirtti.

“Karşılıklı Güven Test Edildi”

Yaşanan salgın ve dünyada süregelen sosyal izolasyon döneminde şirketlerin ve çalışanların birbirlerini test etme imkânı bulduklarını da söyleyen Semerci, sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemde şirketler zor zamanlarda güvenebilecekleri çalışanlarını test ederlerken; çalışanlar da şirketlerinin, uzun yıllardır dile getirdiği insana değer odaklı söylemlerin doğru olup olmadığını test ettiler. Bu nedenle bazı şirketler ve çalışanları arasındaki güven duygusu güçlenirken, bazılarındaki güven duygusu ciddi anlamda zayıflayacak. Yeşilova Holding bünyesindeki tüm kardeş şirketlerimizde olduğu gibi Can Metal’de de hiçbir çalışanımız ile yollarımızı ayırmadığımız gibi çalışanların maaşları ve yan haklarında hiçbir kesinti olmayacak şekilde önlemlerimizi aldık.”

“Kendilerine Yatırım Yapan Şirketler ve Çalışanlar Bu Süreçten Güçlenerek Çıkacak”

Uzun zamandır gündemde olan “Çeviklik (Agile)” kavramına şirketlerin ve çalışanların ne kadar hazır olduklarının da bu süreçte test edildiğini belirten Ümit Semerci, “çevik şirketler, çevik çalışanlar” söyleminin yaşanan deneyimle birlikte ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını söyledi. Semerci, bu dönemde eksikliklerini doğru tespit edip, dönüşüm ve gelişim tarafında kendilerine yatırım yapan şirketlerin ve çalışanların bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacaklarını söyledi.

Yeni normal düzene ayak uydurabilmek adına da bir dizi yenilikler ortaya koyduklarını söyleyen Ümit Semerci, Can Metal’in yüksek otomasyon seviyesinin yararlarını bu süreçte daha iyi gördüklerini, risk planlarını tekrar gözden geçirerek küresel salgınların muhtemel etkilerini analiz ederek buna göre pozisyonlandıklarını da sözlerine ekledi.