Canel Otomotiv'in 28 Yıllık Tecrübesi Emekliye Ayrıldı

Kurulduğu günden bu yana Canel Otomotiv’de çalışmakta olan Bulut Şentürk, 28 yıllık kariyerinde yeni bir başlangıca adım atarak emekliye ayrıldı. Fitilleme ve Montaj Hattı’nda görevli olan Şentürk, ilk ve son iş yeri olan Canel Otomotiv’den ayrıldığı için oldukça hüzünlü olduğunu belirtti.

Son iş gününde çalışma arkadaşları ve yöneticileriyle vedalaşan Bulut Şentürk, özellikle Ali İhsan Yeşilova’yı gördüğünde duygularına hâkim olamadı. Hem İsmail Yeşilova’nın hem de Ali İhsan Yeşilova’nın kendi üzerinde çok emeklerinin olduğunu belirten Şentürk, Yeşilova Holding’e çok şey borçlu olduğunu söyledi. 1990 yılından beri Canel Otomotiv’de çalışmakta olan Bulut Şentürk, Canel’in ilk kurulduğu yıllarda sadece 33 kişiyle çalıştığını belirterek, şimdi gelinen noktadan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Kurumsal yapının da gelişmesiyle birlikte çalışanlara yönelik olanakların arttığını söyleyen Şentürk, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatlarında da bu fırsatlardan her zaman faydalandıklarını belirtti. Yeşilova’da adeta bir aile ortamı bulduğunu söyleyen Şentürk, İsmail Yeşilova ile olan ilişkilerinden de bahsetti. Özellikle işe alım sürecini hiç unutamadığını söyleyerek o zamanları şöyle anlattı: “Ben buraya ilk başvurduğumda rahmetli Hacı Amcamız işe alımları yapıyordu. Kendisi formlarımızı inceliyor, biz de 15 kişi sırada bekliyorduk. Daha sonra herkesin tek tek avuç içlerine bakmaya başladı. Biz de başta anlam veremedik. O esnada ben ellerimin içi nasırlı olduğu için beni işe almayacaklar, diye düşünmeye başlamıştım. Ellerimin içine bakınca beni diğer adaylar arasında ayrı bir yere geçirdi. Ben de ‘tamam beni kesin almayacaklar’ diye düşündüm. Fakat daha sonra diğer adayları nazik bir şekilde gönderdiler. Hacı Amcamız bana dönüp nerede oturduğumu sordu ve pazartesi günü iş başı yapacağımı söyledi. Sadece ellerimizin içine bakarak buna karar vermesi beni çok şaşırtmıştı.”

 “Yeşilova Bir Ailedir”

Yeşilova Holding bünyesinde çalışmanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Bulut Şentürk, büyük bir şirket olmanın yanı sıra bir aile gibi de olduklarının altını çizdi. Özellikle İsmail Yeşilova ile ilgili anılarını hiçbir zaman unutamadığını dile getiren Şentürk İsmail Yeşilova’nın patrondan öte olduğunu şu sözlerle belirtti: “Hacı Amca patronluktan öte bizim aile dostumuzdu. Ben ona dışarda hep Hacı Baba derdim. Onu kelimelerle anlatmak imkânsız. İnsanı anlayan, psikolojisini tahmin edebilen mükemmel bir insandı. Bizim için çok uğraştı. Bir gün kendisi rahatsızlanmıştı ve biz de onu evine ziyarete gitmiştik. Hacı Amca bizi görünce çok duygulandı ve ağladı. Ağladığını belli etmemek için dedi ki ‘Televizyonda gördüm, bir asker şehit olmuş ona çok duygulandım.’ Ama biz biliyorduk ki o gün bir şehit haberi yoktu ve Hacı Amca bizi gördüğü için duygulanmış ve ağlamıştı.”

 “İşinize Dört Elle Sarılın”

28 yıl boyunca işini keyifle yaptığını söyleyen Şentürk, bunda çalıştığı yerin payının da çok fazla olduğunu söyledi. Çalışanlara da tavsiyelerde bulunan Şentürk, onlara şunları önerdi: “Yeşilova gerçekten aile ortamı gibi, sıcacık bir şirket. İşlerine sahip çıksınlar ve çok çalışsınlar. Bizim nesil çalışkan bir nesildi fakat şimdiki nesil çalışkanlığın yanında bilgiye de dayalı ve oldukça donanımlı. Biz daha çok beceriye dayalı üretim yapıyorduk. Bence şimdiki nesil ikisini birleştirerek çalışırsa çok daha iyi yerlere gelecektir. Hatalar elbette olacaktır. Bizim de hatalı yaptığımız işler oldu ve kurumumuz bu hataları hep idare etti. Gençler de umarım çalışma hayatlarını böyle şirketlerde geçirecek kadar şanslı olurlar.”