Otomotiv Sektörü Geleceğiyle Buluştu

Otomotiv sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Türkiye'nin ilk otomotiv lisesi Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birliği Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), OTOFEST etkinliğiyle otomotiv sektörünü geleceğiyle buluşturdu. Yeşilova Holding’in otomotiv kanadındaki ilk temsilcisi olan Canel Otomotiv yöneticileri, lisedeki öğrencilere otomotiv sektörü ile ilgili paylaşımda bulunurken, otomotiv parçaları üzerine de teknik bilgilendirmeler yaptı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birliği tarafından otomotiv sektörünün zorunluluğu olan nitelikli iş gücü ihtiyacını gidermek üzere kurulan ve bu yıl 3. mezunlarını verecek olan OİB MTAL, Türkiye'de bir ilke imza attı. OİB MTAL da düzenlenen OTOFEST etkinliğiyle otomotiv sektörünün geleceği olan lise öğrencileri, sektörün dev firmalarıyla tanıştı. Yeşilova Holding’in otomotiv kanadındaki temsilcisi Canel Otomotiv’deki sektör profesyonelleri öğrencilere hem pratikte hem teoride bilgiler aktardı.

OİB MTAL Okul Müdürü Yunus Bulut ev sahipliğinde ve Müdür Yardımcısı Nihal Göker'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Otofest Etkinliği'nde Yeşilova Holding’in yanı sıra Aktaş Holding, AkzoNobel, BTSO MESYEB, Bosch Coşkunöz Holding ve Eğitim Vakfı, Doğuş Oto, Erdeğer Oto, Laspar, Orhan Holding, Otokoç, Plasmet, Renault, TKG, Tofaş gibi sektörün öncü firmaları OİB MTAL öğrencilerine deneyimlerini aktardı ve sektördeki fırsatları tanıttı.

Türkiye'de liseler düzeyinde ilk kez düzenlenen OTOFEST Etkinliği hakkında değerlendirmelerde bulunan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv sanayisinin geleceği açısından önemli bir işe imza atıldığını kaydetti. OİB MTAL'ın eğitim programlarıyla sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman açığını giderecek çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Sabuncu, "Türkiye'de alanında ilk ve tek olan okulumuzun ilk defa düzenlediği festival, otomotiv sektörünün geleceği olan okulumuz öğrencilerinin sektörü tanıması için büyük bir fırsat. Bu etkinlik sayesinde sektör temsilcileri ve okulumuz öğrencileri arasında oluşan sinerji, sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayacak” dedi.