LIGHTBEE projesi başarıyla ilerliyor

Yeşilova Holding koordinatörlüğünde çalışmalarına devam edilen AB H2020 projesi LIGHTBEE’de, izleyici değerlendirmesi başarıyla tamamlandı.

Yeşilova Holding, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen AB H2020 projelerindeki rolü ile öncü olmaya devam ediyor. Yenilikçi birleştirme teknolojilerini kullanarak elektrikli araçlar için yeni ve yüksek katma değerli batarya taşıyıcısı geliştirilmesi projesi olan ve Yeşilova Holding’in koordinatörlüğünü yürüttüğü LIGHTBEE projesinin, TÜBITAK izleyici değerlendirmesi başarıyla tamamlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Motorcu tarafından, proje ortakları olan Tofaş ve Karel Kalıp şirketlerinden temsilcilerinin de katılımıyla yapılan değerlendirme, Yeşilova Holding Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Yeşilova Holding Ar-Ge Merkezi Müdürü Emre Dolaylar, “2022 sonunda tamamlanacak projede yapılan çalışmalar ve kat edilen gelişim hocamızın takdirini kazanmış ve pozitif geri bildirimleri ile dönem değerlendirmesi tamamlanmıştır. Yenilikçi bakış açımız ve ileri mühendislik çözümlerimizle projemizin çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

PROJE HAKKINDA

Yeşilova Holding’in yanı sıra proje ortakları arasında Türkiye, Belçika ve İspanya’dan toplam sekiz şirket ve kurum bulunuyor. Çalışmalarına 1 Mayıs 2020 tarihinde başlanan projenin kapanış tarihi ise 30 Ekim 2022. Öte yandan, günümüzde üretilen elektrikli araçlarda pil hücreleriyle birlikte akü taşıyıcı tertibatları, bir otomobilin toplam ağırlığının yüzde 25-30’unu oluşturuyor. Bu ağırlık pil enerjisinin daha hızlı tükenmesine neden olurken, pil taşıyıcı ağırlığının azaltılması ve bu yöndeki yeni geliştirmeler, otomotiv endüstrisinin en fazla öncelik verdiği konuların başında geliyor. Proje ile daha hafif, daha iyi güvenlik özelliklerine sahip, daha uygun maliyetli, yenilikçi malzeme ve kaynak yöntemlerinin kullanıldığı ve daha çevre dostu yenilikçi tasarımların geliştirilmesi amaçlanıyor.

26.04.2022 Alle Nachrichten