Can Metal’de Majör Kaizen Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kurulduğu günden bu yana kaizen çalışmalarına büyük önem veren Can Metal, 2020 yılı majör kaizen çalışmalarını da tamamladı. Tamamlanan çalışmalar arasından 3 adet majör kaizen, Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova, Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova ve Can Metal Genel Müdürü Selim Güney’in katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda sunuldu.

Yeşilova Holding’in yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisi Can Metal kaizen çalışmalarıyla da iyileştirme süreçlerini hızlandırıyor. Bu prensiple ortaya konulan kaizen çalışmalarının en başarılıları geçtiğimiz günlerde düzenlenen tören ile Yönetim Kurulu’na sunularak ödüllendirildi.

3 Majör Kaizen Başarıyla Tanıtıldı

Düzenlenen törende Can Metal Kaizen Komitesi’nin belirlediği konular, ekip liderleri ve ekip üyeleri tanımlanırken, aylık olarak değerlendirme toplantılarıyla birlikte tüm adımlar plan dahilinde takip edildi. Belirlenen kaizenler içerisinden 3 adet majör kaizen çalışması Yönetim Kurulu’nun da katıldığı toplantıda sunuldu.

Kaizen çalışmaları içinde Üretim Mühendisi Caner Akçalan kalıp soğutma sistemini, Proje ve Mühendislik Müdürü Sezgin Bayram piston ve çekiç mili soğutma sistemini, Kalite Mühendisi Aysu Koçak ise Akwel parçası ıskarta azaltma kaizeninin detaylarını katılımcılar ile paylaştı.   

Piston ve çekiç mili soğutma sistemi iyileştirmesi ile makinaların çalışma sisteminde devrim niteliğinde değişikler gerçekleştirildiğini belirten proje ekibi, bu çalışma ile makina verimlerinin yüzde 2 arttırıldığını paylaştı. İlave olarak projenin yaygınlaştırılması ile verimin daha da artacağı belirtildi.

Kalıp soğutma sistemi iyileştirmesi ile çalışma yapılan parçalarda çevrim süresinin yüzde 6,6 oranında azaltıldığı belirtilirken bunun 1 makinanın yüzde 9’una karşılık geldiğinin altı çizildi.

Iskarta azaltma kaizeni kapsamında seçilen Akwel parçasının ıskartasının yüzde 6,1’den yüzde 2,2‘ye düşürülürken çalışma ile maliyet ve makine kapasitesi kazancının yanı sıra müşteri memnuniyeti de artırılmış oldu.

10.02.2021 All News