Can Metal’de yenilikçi fikirler ödülle taçlandı

Yeşilova Holding şirketlerinden Can Metal’de, sundukları önerilerle süreçlere inovatif çözümler getiren çalışanlar ödüllendirildi.

Yeşilova Holding, değerleri arasında yer alan ‘yenilikçilik’ bakış açısıyla çalışanlarından gelen fikir ve önerileri değerlendirmeye devam ediyor. Zaman ve maliyet tasarrufları sağlayan; iş sağlığı ve güvenliği, müşteri memnuniyeti ile kalite ve verimliliğin artırılmasına katkı koyan öneriler ödüllendiriliyor. Bu konuda son olarak, grup şirketlerinden Can Metal’de 2021 yılındaki önerileri ile en yüksek puanı alan çalışanlar, gerçekleştirilen törende ödüllendirildi.

“ÇALIŞAN ÖNERİLERİNE BÜYÜK DEĞER VERİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Can Metal Genel Müdürü Ümit Semerci, şunları söyledi:

“Yenilikçi fikirlere ulaşmada çalışanlarımızın sesine dikkatle kulak veriyoruz. Çünkü maliyetleri düşürecek fikirleri çalışanlar daha iyi görebiliyor. Çalışan önerileri, kurum performansı ve iş yapış şekillerinin geliştirilmesine büyük katkılar sağlayabiliyor. Önerilerinin dikkate alındığını gören çalışanın da motivasyonu ve aidiyeti yükseliyor. Bizler de bugün olduğu gibi uygun önerileri hayata geçiriyor ve ödüllendiriyoruz. Bu yenilikçilik bilincini tüm şirket geneline yayarken, çalışma arkadaşlarımızdan gelen öneriler dahil farklı araçları da bir arada kullanmaya gayret ediyoruz.”

‘İşini En İyi Yapan Bilir’ temasıyla her yıl yüzlerce önerinin alındığı sistemde 2021 yılında en başarılı önerileri getiren ve ödüllendirilen çalışanlar şunlar oldu:

  • En Yüksek Sayıda Olumlu Öneri Veren kategorisi: Turan Kapçak / Lojistik Forklift Operatörü ve Ömer Kara / Ambalajlama Operatörü.
  • En Yüksek Puanlı Öneri Veren kategorisi: Oktay Sergül / Ergitme Takım Lideri.

Öte yandan şirketin 2022 yılı öneri sisteminde, şubat ve mart aylarında enerji verimliliği ile ilgili getirilen öneriler iki ile çarpılarak değerlendirilecek ve puanlamaya eklenecek.

09.03.2022 All News