Cansan Sürekli Gelişim Atölyesi'nden Yeni Proje

Cansan Alüminyum bünyesinde hayat bulan Sürekli Gelişim Atölyesi yeni projesiyle hem zaman hem de iş gücü kaybını %90 oranında azaltırken sıfır hata parolasıyla ürün kalitesine katkı sağlıyor.

Talaşlı imalat ve kalite bölümlerinden gelen taleple şekillenen yeni makine, Sürekli Gelişim Atölyesi Müdürü Hamit Akbaş’ın önderliğinde 5 kişilik çekirdek bir ekip tarafından yapıldı. Vibrasyon burçlarının boy ve çap kontrolünü otomatik olarak yapan makine ile ilgili bilgi veren Akbaş, ‘Yurt dışından gelen testerelerde kesilen parçaların boylama esnasında çapaklı ya da hızdan kaynaklı körelmeler kaynaklı hatalı çıkan ürünler oluyordu. İş yapış sürecinde de ürün parçasındaki çokluk ve elle kontrolün çok uzun sürmesi iş kaybı dışında müşteriye sevkiyatın istenen zamanda gidememesine neden oluyordu. Makine sayesinde artık hem hata sıfıra indi hem de böyle bir makineye 46.000 Euro gibi bir bedel ödeyecekken, Sürekli Gelişim Atölyesi imalatıyla 6.000 Euro’ya mal ettik" dedi.

HIZLI VE KALİTELİ ÜRÜN

Makinenin temel çalışma mantığı parçaların sepetlere yüklendikten sonra aktarma konveyörüne boşaltılması, otomatik olarak dizme tamburuna iletilmesi, hizalanması ve ardından ana bölümde boy, açılı kesim, çapak varsa ayarlanmış bir ölçünün taranması ve ardından da kabul ve red sepetlerine düşmesinden meydana geliyor.

Makinenin şu an tek referans için planlandığını, diğer dış burç parçaları için de ekleme sistemler yapılabileceğini belirten Hamit Akbaş, ‘Temelde bize hız ve iş gücü kazandırmasının dışında günün sonunda kaç parçanın, hangi problemden ötürü red aldığı, onaylanan adetler gibi saniyede 2.500 veri almamızı sağlıyor. Bu veriyi de hem kalite bölümü excel dosyalarında hem de operatör kendi ekranında görebiliyor" dedi.

27.03.2019 All News