Cansan’da Endüstri 4.0 ile Verim Artıyor

İlk kez Almanya’da bir fuar sırasında telaffuz edilen ve aynı zamanda da akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynayan “Endüstri 4.0” kavramını ve Cansan Alüminyum’un üretim süresini, maliyetlerini ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarını azaltacak, üretim miktarını ve kalitesini artıracak hamlelerini Cansan Alüminyum Fabrika Müdürü Eren Erkan anlattı.

Endüstri 4.0’ın birçok avantajı olduğundan bahseden Eren Erkan, Cansan Alüminyum olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve üretim teknolojilerinin bu yönde ilerlemesini sağladıklarının altını çizdi. Erkan, özellikle ekstrüzyon üretim hatlarında 2 yıldır üzerinde çalıştıkları ve bu yıl Yeşilova Holding Bilgi Teknolojileri’nin desteği ile uygulamaya başladıkları veri toplama ve raporlama sisteminin, üretim verilerinin takibine ve iyileştirme faaliyetlerine yön verdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Ekstrüzyon preslerimizin modernizasyon revizyonları ile preslemizde oluşan her türlü faydalı veri (yağ sıcaklıkları, ana piston hızları, billet boy ve sıcaklıkları, basınçlar vb.), veri tabanımızda birikmekte ve ortaya çıkan problemlerde, problemlerin tespiti için geriye dönük inceleme fırsatı sağlıyor. Ayrıca gerçekleştirilen verimli üretimlerin kayıtları bir sonraki üretimde üretim operatörlerimizin ekranına getirilerek aynı verimlilik ile üretimin yapılmasına destek oluşturuyor. Üretim sahasında bulunan ekranlarda, preslerden alınan performans verileri (Üretim hızları, küçük duruşlar, baskı süreleri, set-up kayıpları, operatör bazında verimlilikler vb.) sürekli olarak takip edilebiliyor.”

Birbiriyle Konuşan Makineler Verimi Artırıyor

Endüstri 4.0 ile ilgili Cansan’da kullanılmakta olan araçlardan birinin de CADEX sistemi olduğunu belirten Erkan, bu sistemi şu şekilde açıkladı: “Ekstrüzyon teknolojisinin en önemli parametresi sıcaklıktır. Alüminyum Ekstrüzyonu izotermal bir üretim yöntemidir. Dolayısı ile üretim sırasında bu parametreyi etkileyen diğer tüm parametrelerin takibi ve kontrolü gerekmektedir. Bunun içinde bu parametreleri oluşturan makinelerin birbirlerini takip etmeleri, oluşan sonuçlara göre kendilerini yeniden ayarlamaları gerekir. Üretim sırasında oluşan basınç, zımba hızı, billet sıcaklığı, kovan sıcaklığı verileri presin veri tabanına aktarılmakta, aktarılan veriler CADEX sistemi tarafından değerlendirilerek, gerçekte 3 ayrı makine olan ham madde tavlama fırını, pres ve pullerların ( çekici ) parametrelerini birbiri ile uyumlu hale getirmektedir. Her yeni billette sonuçlar takip edilerek optimizasyon yine ekstrüzyon presi tarafından yapılmakta, üç makinenin yeni parametrelere uyumu sağlanmakta ve verim arttırılmaktadır.”