Tarihçe

Bir Can Hikayesi...

Öğrenme, çalışma ve girişimcilik aşkıyla dolu Ali İhsan Yeşilova’nın öğretim yıllarında babasının karoseri atölyesindeki çıraklığıyla başlayan çalışma hayatı; hayallerin, çalışma azminin ve dürüstlüğün zemininde bir yükselişin hikayesidir…

“Başarı tesadüfleri değil, emek vereni ve çalışanı sever.”

Lise eğitiminin ardından Ticari İlimler Akademisi’nde okumaya başlayan Ali İhsan Yeşilova bir yandan eğitimini devam ettirirken diğer yandan Zeki Can’ın sahibi olduğu küçük bir alüminyum satış mağazasında çalışmaya başlar. Yaşı ilerleyen Zeki Can’ın iş yerini devretmeye karar vermesiyle tüm varlığını işine yatıran Ali İhsan Yeşilova’nın ticari hayatını da bu döngü başlatmış olur. O günden sonra Bursa iş hayatında ve alüminyum sektöründe Yeşilova rüzgârı esmeye başlar.

 • 1975

  Can Alüminyum ticaret hayatına başlar…

  Alüminyum ticareti yapmak üzerine kurulan ve bugün Bursa’nın en köklü kuruluşlarından biri olan ilk göz ağrısı Can Alüminyum her türlü alüminyum profil, levha, aksesuar ve kompozit paneli satışına başlar.

 • 1988

  Şansı iyi değerlendirme yeni bir sektöre ışık tutar…

  Ali İhsan Yeşilova’nın kendi imkanlarıyla yürüttüğü küçük çaplı doğrama işleri esnasında bir otomotiv firmasının Satınalma Müdürü ile tanışması ve işini geliştirmeye dair inancı sayesinde otomotiv sektöründe kullanılan alüminyum parçaların üretimi Canel Otomotiv’in kuruluşu ile taçlanır.

 • 1990

  Kötü ev sahibi kiracısını ev sahibi yapar…

  Alüminyum tedariki sırasında yaşanan aksamalar sektörün bir ihtiyacını ortaya çıkarırken alüminyuma gönül veren Yeşilova için de alüminyum profil üretimi zorunluluk haline gelir. Bu zorunluluk ise Cansan Alüminyum’un sanayi sahnesine çıkmasını sağlar.

 • 1993

  Can Metal döküme başlar…

  İhtiyaçlarını kendi içinde gidererek kalite çıtasını yükselten Yeşilova, alüminyum döküm ihtiyacını karşılamak üzere Can Metal adıyla alüminyum döküm parçaları üretmeye başlar. Önce sadece kendi şirketlerine üretim yapan firma zamanla üretiminin %70’ini çeşitli sektörlere yaparak ticari hayatını devam ettirir.

 • 2002

  Ar-Ge Merkezi

  Gelişime, değişime ve teknolojik alt yapısına her daim yatırım yapan Yeşilova, Ar-Ge Merkezi ile geleceği şekillendirecek çalışmalar üretmeye başladı.

 • 2017

  Farklı sektörle güçlenme…

  Can Alüminyum’un Bursa Kent Meydanı’ndaki yerini yüksek standartlarda otel binasına çevirip Holiday Inn Bursa City Centre adıyla Bursa’ya armağan eden Yeşilova, turizm sektörüne giriş yapar.

 • 2018

  Raylı sistemlere merhaba…

  Alüminyumun raylı sistem uygulamalarını yapmak üzere tren tavanları, bagaj rafları ve dorse kapakları üreten Canray Ulaşım ile Yeşilova, katma değerli ürünlerini bu sektöre de ulaştırır.

 • 2018

  Artık Almanya’dayız

  Almanya Frankfurt’ta faaliyet gösteren Cansan Aluminium Profil GmbH başta otomotiv sektörü olmak üzere solar enerji sistemleri, raylı sistemler, makine endüstrisi, inşaat gibi birçok farklı sektör için profil sistemleri ve çözümleri sunmaktadır.

“Geleceği çalışanlarımızla, ürettiklerimizle ve hayal ettiklerimizle şekillendiriyoruz.”